Subiektywny przewodnik po internetowych aplikacjach do organizacji i zarządzania projektami – GANTTER

Projekty, projekty, eee projekty…?
Zarządzanie projektami na różnych gruntach wymaga czasem odpowiedniego rozplanowania. Nieodzowne staje się zastosowanie klasycznych w metodologii PM harmonogramów Gantta. Rozbudowane aplikacje posiadają moduły do tworzenia wykresami Gantta. Inne całą swoją filozofię opierają właśnie na wykresach Gantta – MS Project. Ale co jeśli istnieje potrzeba zbudowania pojedynczego wykresu, bez wchodzenia w rozbudowane PM’ome kombajny? Pracowałem i dokładnie poznałem dwa rozwiązania: Gantt Project oraz Gantter. Pierwsza propozycja to stacjonarny program open source do instalacji na systemach: Linux, Mac OS i Windows. W dobie technologii chmurkowych polecam jednak Ganttera!

Jak to działa? Bardzo prosto! Jeszcze do niedawana na Ganttera logowaliśmy się przez konto Google, dziś spokojnie za darmo zakładamy konto, natomiast integracja z Google jest nadal bardzo istotna. Dlaczego? Tworzone przez na harmonogramy są zapisywany/wczytywane m.in. z zasobów Google Docs, wykresy są po prostu specjalnie preparowanymi tabelami. Na tym polega moc Ganttera.

Ponadto dostajemy do dyspozycji cały zestaw narzędzi importu/eksportu wykresów: format pliku Ganttera, zapis w firmowej chmurze Gantter, Google Docs, a nawet format MS Project. Wykresy możemy również zapisywać jako grafiki czy weby: png, pdf, html. Nie brakuje także możliwości wspólnej edycji harmonogramów, wystarczy udostępnić zasób współpracownikowi i określić uprawnienia. Warto pamiętać, że kalendarium kamieni milowych (element podstawowy przy gnatach) możemy zapisywać w formacie iCal.

Wśród funkcjonalności aplikacji  otrzymujemy wszystkie najważniejsze elementy potrzebne przy projektowaniu w metodologii wykresów Gantta, zatem: tworzenie zasobów (ludzkich, materiałowych), definiowanie kalendarzy, terminów. Nie brakuje funkcji łączenia zadań w grupy i budowania wzajemnych zależności; jest opcja określania kosztów i szacowania stopnia realizacji.

Aplikacja działa bardzo szybko i płynnie, niestety nie posiada polskiej wersji językowej, ale to nie może stanowić raczej problemu?

Program należy do Inquest technologies, dewelopera z Indii tworzącego korporacyjne rozwiązania do zarządzania.

Ocena: 5/5