Subiektywny przewodnik po internetowych aplikacjach do organizacji i zarządzania projektami – activecollab

Startujemy z subiektywnym PM-przewodnikiem, otwieram serię przeglądu aplikacji internetowych wspierających zarządzanie projektami oraz organizujących pracę i współpracę. Od 2008 roku obserwuję, testuję i oglądam nowotworzone rozwiązania. Jedną z najstarszych aplikacji, które odnalazłem w sieci w 2007 roku, poprzez Sourceforge.net był Activecollab! Wczesna, otwarta wersja 0.7 była wtedy prosty menadżerem projektów z zespołem projektowym, listami zadań, repozytorium plików, a nawet systemem kamieni milowych. Aplikacja instalowana była na własnym serwerze i doskonale sprawdziła się jako prosty system do zarządzania w tworzonej instytucji kultury.

Serbscy autorzy aplikacji – A51, dość szybko opracowali wersja 1.0, a następnie 2.0. Wprowadzili również płatną licencję. Nie sposób oczywiście nie dostrzegać inspiracji twórców chociażby Basecampem, ale po 2 latach rozbudowy i dopieszczania dziś Activecollab to pełnoprawny i rozbudowany system do zarządzania projektami z całą masą dodatków, które są tworzone przez społeczność; niektóre z nich są płatne. Aplikację instaluje się na własnym serwerze. Na dzień dzisiejszy licencje wyceniane są na 499$ lub 249$ w zależności od stopnia rozbudowania o moduły.

Jakie znajdziemy moduły w Activecollab? Odsyłam na stronę domową: activecollab.com/#pricing. Właściwie do zaawansowanego systemu brakuje tylko modułu wykresów Gantta, ale i taki możemy odszukać w katalogu dodatkowych pluginów. Dla Activecollab dostępne są motywy graficzne, nakładka optymalizująca system na iphone’a i wiele innych. Problemem (pewnie nie dla wszystkich) jest tylko brak tłumaczenia. Można je spokojnie zrobić samemu, zarządzanie systemem daje taką możliwość z poziomu samego systemu, chociaż to dość rozbudowana robota…

Jak sprawdza się Activecollab w działaniu? Przy wspierania organizacji (instytucja kultury) i zarządzania projektami miękkimi – wyśmienicie. System bardzo dobrze razi sobie z kooperacją zespołu ponad 30 pracowników. W codziennej pracy sprawdzają się przede wszystkim listy zadań oraz rozbudowane listy zadań (tickets); standardowo używa się kamieni milowych, repozytorium plików, prostego forum dyskusyjnego i kalendarza projektu.

Pulpit na stronie głównej systemu (dashboard) to bardzo przejrzyście zaprojektowana tablica agregująca ostatnie aktywności, opóźnienia, zalogowanych użytkowników i ogwiazdkowane projekty. Poniżej kilka zrzutów z implementacji Activecollab w toruńskim CSW, gdzie system nazwaliśmy potulnie – Centra.

Ocena: 5/5