Hojoki – subiektywny przewodnik po aplikacjach PM

Hojoki – niemiecki agregator aktywności aplikacji chmurkowych.

Dziś coraz częściej korzystamy w pracy z wielu różnych aplikacji webowych. Dość szybko pojawia się znany każdemu problem, jak to wszystko ogarnąć? Czy praca na kilkunastu otwartych kartach przeglądarki może być problemem, wiedzą chyba wszyscy… Jednym z ciekawszych kierunków rozwoju aplikacji do zarządzania i organizacji są agregatory aktywności. Moim zdaniem jednym z najciekawszych jest właśnie Hojoki.

Niemiecki startup, z którego korzystać możemy za darmo, pozwala na zbieranie update’tów z różnych serwisów. Lista jest stale powiększana, ale na pierwszy ogień idzie: ekosystem Google: Calendar, świeżutki Drive, Contacts, Reader. Do tego są Evernote, Twitter, stare dobre Delicious oraz Basecamp’owe Highrise i Ta-da Lists, a także Github. Jak to działa? Tworzymy po prostu tablicę – workspace, na której definiujemy to, co chcemy agregować z podłączonych do Hojoki serwisów. Do tego zapraszamy uczestników, budujemy zespół osób, których aktywność ma być widoczna na tablicy. W ten sposób powstaje tablica ze stream’em informacji. Każdą z nich możemy komentować. Stream możemy, co ważne, filtrować pod kątem użytkowników oraz typów obiektów. Np. możemy szybko włączyć podgląd samych wydarzeń kalendarza dla określonej osoby.

I to właściwie wszystko, tylko i aż! Hojoki jest prosty, ale bardzo skalowalny, mogę wyobrazić sobie realnie kilka tablic, w ramach których agregowane będą rozmaite aktywności.

Jakie są wady? Na pulpit aplikacji możemy sobie wybierać tapety z przygotowanej przez twórców galerii. Nie rozumiem dlaczego brakuje możliwości upload’u własnego tła. Druga sprawa to agregowanie dowolnych kanałów RSS. Cała masa aplikacji do zarządzania dystrybuuje aktywność przez RSS lub Atom. Aż prosi się, żeby taka opcja była dostępna w aplikacji i do stream’u można było dodać dowolne źródła.

Hojoki jest dostępne mobilnie, testować można od razu przez adres mobile.hojoki.com, natomiast twórca zapowiada, że już wkrótce premiera aplikacji iOS + Android.

Reasumując, Hojoki to aplikacja dla zapracowanych userów, którzy maczają palce w licznych projektach i uczestniczą w różnych zespołach, a mają potrzebę dzielenia się aktywnością sieciową w zespołach…

Ocena 3/5