COLLABTIVE – subiektywny przewodnik po aplikacjach PM

Niemiecki Collabtive jest właściwie bazowym rozwiązaniem w stylu przedstawionego niedawno Activecollab, a według autorów może być alternatywą dla boskiego Basecamp. Różnice oczywiście są; przede wszystkim Collabtive jest rozwiązaniem typu open source, gdzie płatne są wybrane dodatki, instalacja, brandowanie czy nawet hosting. Projekt działa od 2007 roku, trzeba przyznać, że stopniowy rozwój przebiega spokojnie, ale dla tego rodzaju programu wystarczająco sprawnie. Aplikacja spełnia oczekiwania małej organizacji przy prowadzeniu kilku projektów: sądzę, że głównie miękkich, chociaż Collabtive da radę stosować również do niedużych projektów IT.

Co zatem dostajemy po instalacji? Sympatycznie działającą aplikację napisaną w php i javascript, z elementami ajax’a, baza danych oparta o mysql. W tej chwili ostatnią wersją aplikacji jest Collabtive 0.7.6. Wśród wielu wersji językowych funkcjonuje również polska. Na starcie dostajemy do dyspozycji 2 skiny graficzne interfejsu; można w sieci odszukać jeszcze inne realizacje. Podstawowe funkcjonalności na głównej stronie: tablica z projektami, wyciągi z naszymi projektami, zadaniami, wiadomościami. W ramach projektu na pierwszej linii dostajemy specjalną kartę z tablicą, na której mamy kalendarz projektu, raportowanie i stream z aktywnością z projektu (możemy go eksportować jako pdf lub excel). Jest oczywiście moduł kamieni milowych, listy zadań, system wiadomości, proste repozytorium plików, zespół projektowy i raportowanie. Fajną opcją jest możliwość zwijania poszczególnych elementów (oczywiście działa to ajax’owo).

Profile użytkowników możemy wysyłać jako vCard, natomiast do systemu możemy wgrać projekty z formatu Basecamapa. Aplikacja wysyła RSS z wiadomościami i zadaniami.

Jeśli chodzi o płatne pluginy, to z tych kilku, poleciłbym moduł wykresów Gantta. Co prawda, nie jest to pełnoprawne tworzenie harmonogramów Gantta, a zaledwie proste rozłożenie zadań czy projektów na kalendarzu. Jednak jest to bardzo przydatny element. Druga propozycja to plugin priorytetowania; po instalacji dostajemy możliwość definiowania priorytetów dla projektów i list zadań i samych zadań, praktycznie niezbędne!

Jeśli chodzi o minusy, to póki co, nie mamy mobilnej wersji aplikacji, chociaż z forum wiadomo, że prace trwają. Podejrzewam, że mobilka też będzie płatna.

Collabtive mogę polecić wszystkim, którzy szukają prostego, ale pełnowartościowego programiku do ogarniania niedużych projektów w małych organizacjach czy kilkunastoosobowych zespołach. Autorzy chwalą się 300 tysiącami pobrań zatem może coś jest na rzeczy!

Ocena: 4/5