Biznesq – subiektywny przewodnik po aplikacjach PM

Ponad rok temu serwis startował z ofertą komercyjną płatnych abonamentów. Ale już od kilku miesięcy Biznesq jest całkowicie za darmo wraz z chmurkowym kontem na dane wielkości 1Gb.

Biznesq mogę polecić wszystkim, którzy poszukują prostego narzędzia do zarządzania zestawem zadań w ramach małych, nierozbudowanych projektów. Zasadniczo aplikacja zbudowana jest wokół podstawowego modułu, tj. projektów – w których definiujemy termin realizacji, dodajemy zespół, określamy klienta i tworzymy listy zadań. Poszczególne zadania możemy przypisywać do uczestników projektu czy też w ogóle współpracowników zaproszonych do aplikacji. Co ważne, zadania są wysyłane na pulpit użytkownika, gdzie są grupowane w foldery zadań; np. na dziś, może kiedyś. Zarządzanie zadaniami mogłoby być rozwiązane trochę inaczej. Zadania możemy przypisywać i zmieniać mu termin realizacji dopiero po podświetleniu belki…wydaje mi się to lekko nieintuicyjne.

W systemie dostajemy możliwość tworzenie prostej bazy klientów (właścicieli projektów) wraz z automatycznie tworzoną historią kooperacji. Na pewno przydatne. Zamknięte projekty przenoszą się do archiwum, co  jest standardowym, niezbędnym rozwiązaniem. Wartym zauważenia jest bardzo fajny system wiadomości; mogą one być kategoryzowane wg tematów, które sami określamy. Maile mogą zawierać załączniki; istnieje możliwość przesyłania wiadomości w ramach projektów czy do zespołów. Co oczywiste, Biznesq przesyła powiadomienia na email, a startowy pulpit zbiera wszystkie zadania aktualnie przypisane do danego użytkownika. Przy zakładaniu darmowego konta, otrzymujemy system wystawiony pod wybraną przez nas subdomeną biznesq.pl.

Biznesq to prosty system do zarządzania projektami, ale praktycznie tylko w wymiarze list zadań. Trzeba przyznać, że od strony technicznej i wizualnej jest przygotowany bardzo profesjonalnie, wg najwyższych globalnych standardów. Ajax’owe zwijania i automatyczne zapisywanie działa aż miło! Tylko, że w tej kategorii konkurencja duża. Biznesq stoi obok  Trello czy Freedcamp‚a. Na plus m.in. polska wersja językowa, na minus wciąż nieobecna wersja mobilna.

Ocena 3/5